Риносинусіт. Don't panic! (коротка інструкція з виживання)
- Евгений Ягельский
- 20 січ.
- Читати 3 хв

Синусит, а точніше риносинусит – запалення слизової оболонки порожнини носа та приносових пазух – досить часте захворювання та зустрічається у 15% дорослого населення. Це загальна назва гайморитів, етмоїдитів, фронтитів, сфеноїдитів та їх комбінації.
Якщо у Вас з'явилися: закладеність носа з виділеннями з нього чи без, головний або лицьовий біль, відчуття тиску над чи під очима, підвищення температури тіла, слабкість та інші ознаки інтоксикації – Ви наш пацієнт. Але... "Don't panic!"
1. Знайдіть собі час для лікування. Перші години, дні у розвитку будь-якого гострого респіраторного захворювання дуже важливі. Мікроорганізми (переважно віруси) випробовують нашу оборону. І якщо чинити їм гідний опір, то у них може нічого не вийти. Тому, присвятивши вечір для лікування себе, часто можна виграти тиждень-два.
2. Багато пити! Дійсно багато пити! Вода, мінеральна та звичайна, з малиною-обліпихою та іншим, компоти, чаї... Та що завгодно! Головне – пити! Токсини з організму виводяться сечею. А пересушений організм не видужає швидко та просто.
3. Боротьба з застоєм у носі. Наш ніс – повітряний фільтр. Його роботою, крім іншого, є уловлювання та очищення повітря від сторонніх частинок. Зрозуміло, якщо він не запалений. В іншому випадку, все це сміття накопичується в носі. Токсини, алергени, пил та інші подарунки нашої екології, накопичуються на слизовій, підтримують та посилюють запалення, гальмують одужання. Чим довше бактерія знаходиться в носі, тим активніше вона розмножується, більше токсинів виробляє. Так слиз перетворюється на бактеріологічну зброю. Тому дуже важливо багато, можливо і 5-7-10 разів на день промивати ніс та вимивати цей слиз.
Головне: промивання носа має бути комфортним! Нічого не повинна пекти, боліти, тиснути під час процедури чи після. Якщо ні - Ви робите щось невірно.
В аптеках продається величезна кількість різних розчинів для промивання носа: у балончиках, пшикалках, з чайничками та системами... Істотної різниці між ними особливо немає: морська вода, чи океанічна, чи просто розчин NaCl. Головне - використовувати потрібну концентрацію та адекватну техніку промивання.
При лікуванні гострого риносинуситу нам необхідні ізотонічні (за своєю солоністю наближені до нашої крові) та гіпертонічні (більше солоні) розчини. Перші добре змивають слиз та патологічний вміст, зволожують слизову оболонку. Гіпертонічний розчин добре тягне на себе зайву рідину з тканини та знімає набряк слизової оболонки. А ще, у більш солоному середовищі мікроорганізми почуваються дуже некомфортно. Мінусом гіпертонічного розчину є його здатність пересушувати слизову оболонку, тому вживати його довго не варто.
Докладніше про промивання носа в пості "Промивання носа. Корисно і просто".
4. Розблокуємо пазухи. Пазуха хворіє, коли вона закрита. При риносинуситі – запальним набряком. Впораємося з ним - пазуха зможе вивести з себе все зайве (слиз, гній та їх різнокольорові комбінації). І швидше одужає.
Знімаємо набряк судинозвужувальними крапями. Є думка, що препарат у формі крапель трохи ефективніший за спрей. Потрібно, щоб препарат потрапив до виходу з пазухи. Для цього необхідно запрокинути голову назад і трохи повернути у бік, яку плануєте крапати. Піпеткою вносимо препарат у ніс так, щоб крапля текла у напрямку внутрішнього кута ока. Права половина носа – тече до внутрішнього кута правого ока. Ліва – лівого.
Також можуть застосовуватися антигістамінні (протиалергічні) ліки, нестероїдні протизапальні засоби.
І тепер - найголовніше! Ви повинні уважно прислухатися до свого стану.
Якщо самопочуття покращується, виділень з носа стає менше, їх зелені або жовті відтінки змінюються прозорими, ніс дихає краще навіть без крапель – чудово! Але ще чотири-п'ять днів продовжуйте промивати носа ізотонічними розчинами. Судинозвужувальні краплі застосовуйте не більше п'яти днів!
Якщо на фоні лікування самопочуття погіршується, з'являється або збільшується біль, слабкість, підвищується температура або змін стану протягом трьох днів немає – зверніться до лікаря. І не тягніть. Запишіть чи сфотографуйте назви ліків, які приймали.
Антибіотики, муколітичні препарати повинні призначатися лікарем після огляду.
Також лікарем до лікування може бути запропоновано промивання пазух методом переміщення рідини Проетцем ("кукушка"). Процедура досить легко переноситься і добре очищає вузькі ділянки носа від виділень.
У разі важкого запалення або якщо медикаментозне лікування затягнулося чи не достатньо ефективне, при виникненні ускладнень, вдаються до більш серйозних методів лікування: пункції, дренування пазух або до операції.
Неправильне, неадекватне, недостатнє лікування синуситів часто призводить до переходу процесу в хроніку і може спричинити серйозні ускладнення. Тому: не зволікайте з початком лікування. Мийте та розумно крапайте. Якщо не можете впоратися самостійно – не чекайте. Несіть свій ніс фахівцю.
Будьте здорові!
P.S. Мийте ніс!
Commentaires